.

.

کلیات موقعيت  جغرافیائی شهرستان:

اسلام آباد غرب، قدمتی به درازای تاریخ داشته و اولین آثار کشاورزی بشر با قدمتی 12هزارساله، در اسلام ابادغرب به دست آمده است. ضمن آنکه آثاری از دوره نوسنگی پیش از سفال(10هزار سال پیش) که نشانه سکونت مردمان در این خطه است، نیز در آن مکشوف گردیده است. اسلام اباد در دوران پیش از اریایی ها دارای شهری معتبر بوده که "پالوم" خوانده می شده و آنگاه در دوران آریایی ها -که اعتباری مجدد یافته- و بخصوص از در دوره ماد تا هخامنشی، با نام "مندلی" شناخته می شده است. پس از اسلام نیز بار دیگر مورد توجه قرار گرفته و هارون الرشید عباسی با عمران آن، نام هارون اباد بدان بخشیده تا اینکه در دوران رضاشاه، به شاه آبادغرب تغییر نام یافتشهرستان اسلام آبادغرب ازشرق و شمال به شهرستان كرمانشاه از غرب به شهرستان دالاهو و گيلانغرب و از غرب به استان ايلام محدود ميباشد. فاصله شهراسلام آبادغرب تا مرکز استان 57 کيلومتر و تا مرز خسروي 135 کيلومتر ميباشد.

 اين شهرستان بين 33 درجه و 43 دقيقه تا 34 درجه و 21 دقيقه عرض شمالي و 46 درجه و 17 دقيقه تا 47 درجه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده است.

 

شهرستان اسلام آبادغرب با وسعت 2125 كيلومتر مربع معادل 5/8درصد از مساحت استان داراي 2 بخش (مركزي و حمیل ) و 2 مركز شهري (اسلام آباد و حمیل ) و تعداد 7 دهستان 200 روستا (172 روستا داراي سكنه و 28  روستا خالي از سكنه) مي باشد .براساس سرشماري سال 1390 اين شهرستان با جمعيت 151473 نفر،8/7درصد از جمعيت استان را شامل مي شود. جمعيت شهري شهرستان 96062 نفر مي باشد كه 63 درصد از كل جمعيت شهرستان و 1/7 درصد از جمعيت شهري استان را  شامل مي شود. شهرستان اسلام آباد غرب بعد از شهرستان کرمانشاه هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت دومین شهرستان بزرگ استان کرمانشاه می باشد.

جمعيت روستايي و عشايري شهرستان 55411 نفر مي باشد كه 37 درصد از كل جمعيت شهرستان و 3/9 درصد از جمعيت روستايي و عشايري استان را شامل مي شود.  

 از 2621 روستاي داراي سكنه استان، 172 روستا (6/6 درصد استان ) در این شهرستان قرار دارد كه از اين تعداد 131 روستا (2/76 درصدكل روستاهاي داراي سكنه شهرستان) داراي 20 خانوار و بيشتر مي باشند.

             در مسير راه كرمانشاه-خسروي قرار داردبه همين دليل براي فروش كالا و خدمات به كشور عراق و كشور هاي حوزه خليج فارس از اهميت ويژه                 اي برخوردار است.

               فاصله تا مركز استان(كرمانشاه)57 كيلومتر

              فاصله تاشهرستان ايلام 130 كيلومتر

            فاصله تاپلدختر (استان لرستان)148 كيلومتر

فاصله تاقصر شيرين (دركنار مرز)112 كيلومتر

اسلام آباد غرب در حوزه تاريخي بسيار مهم باختر كشور ودر مسير شاخه اصلي ابريشم و در مصب حوزه بزرگ راه بين النهرين ,    آسياي صغير و درياي مديترانه و تمدن بزرگ مصر و فلسطين قرار دارد.          

شهرستان اسلام آباد غرب از وضع اقتصادي نسبتاً خوبي برخوردار بوده و پايه هاي اقتصادي آن بر كشاورزي ,باغ داري,پرورش دام و طيور استوار بوده.صنايع فلزي كرند غرب كه در فاصله 30 كيلومتري اين شهرستان است داراي اهميت فراوان است.

 

جاذبه هاو اماكن تاریخی، فرهنگي، طبيعي و گردشگري :

 

شهرستان اسلام آ باد غرب با قریب 360 اثر تاریخی كه از اين تعداد 186 اثر در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است ، همچون تپه چغاگاوانه، منطقه نمونه گردشگری شیان شامل آتشکده شیان، قلعه شیان و سراب شیان، آتشکده میل میلگه، آتشکده پلنگرد، بنای ساسانی فیروزآباد، سراب شرف‌آباد، سراب هرسم و شهر قیل منصوری و طبیعت زیبا و جنگل های کم نظیر بلوط و بادام، از جاذبه های گردشگری تاریخی با تمدن غنی چند هزار ساله و جاذبه های توریستی و طبیعی دیدنی و ویژه ای برخوردار است.

اما برخی از نقاط دیدنی و تاریخی اسلام ابادغرب را به همراه تصاویری دیدنی از این شهرستان، در ادامه می بینید:

 

روستای هرسم در 35 کیلومتری شهر اسلام‌آباد غرب و 90 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است و دارای آب و هوای آن معتدل و خشک است و مردم روستای سراب هرسم به زبان کردی و گویش زنگنه سخن می‌گویند.

این روستا در دامنه کوهستان، مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی جذاب و زیبایی دارد، فضاهای داخل روستا و پیرامون آن جلوه‌گاه مناظر بدیع و شورانگیز است و در 15 کیلومتری روستا، بنای زیارتگاه امامزاده حسن (ع) وجود دارد که اطراف این بنا نیز بسیار سرسبز و زیبا است.

تپه چغاگاوانه با ارتفاعی در حدود 25متر در وسط شهر اسلام‌آباد غرب و در میان خانه‌های مسکونی در شمال رودخانه برف آباد قرار دارد. 9 قسمت از 10 قسمت تپه ضمن خیابان‌کشی و خانه‌سازی از بین رفته است.

وسعت کنونی تپه چغاگاوانه امروزه در حدود 10هزار مترمربع است و در کاوش‌های انجام شده در تپه دو طبقه مختلف پیدا شده که حدود 100 تا 150 سال با هم اختلاف زمانی دارند که ساختمان هر دو طبقه با خشت خام بنا شده و تنها بر حسب ضرورت گاهی از آجر برای کف اتاق‌ها و پلکان‌ها استفاده کرده‌اند. اتاق‌های طبقه اول وابسته به طبقه پائینی بوده و در ظاهر ساکنان طبقه اول با اندک دخل و تصرفی از اتاق‌های طبقه بالا استفاده می‌کرده‌اند.

از نظر اصول فنی ساختمان طبقه دوم پیشرفته‌تر از طبقه اول است و در مرکز هر طبقه اتاق بزرگی با 5پنج درگاه ورودی وجود دارد که این اتاق‌ها در طبقه نخست یک درگاه بیشتر وجود ندارد. متاسفانه این میراث فرهنگی ماندگار و ناب در شهرستان اسلام‌آباد غرب مغفول واقع شده و می‌توان گفت به همین سبب ارزش خود را به نحوی از دست داده است.

این آتشکده در سه کیلومتری روستای قلعه شیان از توابع دهستان شیان شهرستان اسلام‌آباد غرب واقع شده که در سال 1384 مورد کاوش قرار گرفت. آتشکده شیان در ابعاد 14.5متر است که با استفاده از مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است.

این چهارتاقی همانند سایر چهارتاقی‌های هم عصر خود از چهار پایه مکعب مستطیل جدا از هم تشکیل شده که در زمان خود تاق‌هایی از دو سو آنها را به یکدیگر مرتبط کرده و گنبدی مدور اجزاء این مجموعه را به هم پیوند می‌داده است. در محل تلاقی اجزاء داخلی این پایه‌ها، گوشه‌هایی به طول و عرض متوسط 70 سانتیمتر ایجاد شده که در سطوح بالاتر، در داخل آنها گوشواره پایه گنبد قرار می‌گرفته است.

در داخل فضای چهارتاقی، سکویی به ابعاد 3.15 در 3.15 متر، تعدادی پایه‌گچی با تزئینات قاشقی و صندوقچه‌های گچی وجود دارد. در حد فاصل پایه‌ها، ورودی‌هایی در چهار جهت اصلی قرار دارد که همانند بسیاری از چهارتاقی‌های دوره ساسانی به راهرو طواف پشت جرزها مرتبط می‌شوند. به عقیده کاوشگران این آتشکده طی چهار مرحله ساخته شده که مرحله اول تا سوم متعلق به دوره ساسانی و مرحله چهارم مربوط به اوایل دوره اسلامی است.

 

موقعیت استراتژیکی:

شهرستان اسلام آباد غرب بعد از شهرستان کرمانشاه هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت دومین شهرستان بزرگ استان کرمانشاه با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی عامل اتصال استانهای ایلام ، بخشی از استانهای لرستان و خوزستان و همچنین شهرهای غربی استان کرمانشاه به مرکز کشور میباشد، علاوه بر اینها ضمن اینکه نقطه اتصال دوقطب مهم صنعتی شمال و جنوب یعنی استان خوزستان و آذر بایجان غربی است.

 

 

 

 

موقعیت: از جنوب به استان ایلام و استان لرستان و از غرب به شهرستان های گیلانغرب و دالاهو از شرقبه شهر کرمانشاه و از شمال به شهر ستان دالاهو و شهر کرمانشاه

دشت ها: دشت حسن آباد-دشت کرند-دشت بیونیج

آب و هوا: معتدل کوهستانی

تقسیمات کشوری: دارای 2 بخش مرکزی و حمیل که بخش مرکزی خود شامل دهستان:1-حسن آباد2-حومه شمالی3-حومه جنوبی4-شیان و بخش حمیل شامل دهستان های 1-حمیل 2-منصوری3-هرسم می باشد

شهرستان اسلام آباد غرب در امتداد راه باستانی ایران به بین النهرین می باشد. واقع شدن در مسیر بزرگ راه عتبات دارای شرایط مطلوبی در غرب کشور است.

جمعیت شهرستان: کل جمعیت 152.500 نفر که از این تعداد 91.248 نفر آن شهری و 61.252 نفر روستا نشین می باشند. تعداد روستاهای شهرستان اسلام آباد غرب 204 روستا می باشد.

منابع در آمد: 1-زراعت2-دامداری3-باغداری4-صنایع دستی

بیشترین مقدار جنگل های استان با 33% مربوط به شهرستان اسلام آباد غرب که شامل در ختان بلوط ،ون و بادام وحشی می باشد

جاذبه های طبیعی و گردشگری: تپه چغاگاوانه در وسط شهر با قدمت 12 هزار سال

صنایع مهم شهرستان: قدیمی ترین صنایع استان در این شهرستان می باشد که کارخانه قند اسلام آباد غرب می باشد و تاسیس آن به سال 1314 بر می گردد

معادن: سنگ ساختمانی-سنگ آهک- مارن و ماسه سنگ

بخش کشاورزی: یکی از قطب های کشاورزی منطقه - سد شیان -

بخش بازرگانی: نزدیکی به بازارچه پرویز خان و خسروی در شهرستان قصر شیرین و ارتباط با کشور عراق و اقلیم کردستان

بخش آموزش عالی: دانشکده فنی مهندسی رازی-آموزشکده فنی و حرفه ای-دانشگاه آزاد اسلامی-دانشگاه پیام نور-مرکز» وزش علمی کاربردی امام رضا(ع)-مرکز آموزش علمی کاربردی خضراء

بخش راه و ترابری: اجرائی کردن راه آهن غرب کشور

دالاهو: مرکز شهرستان کرند غرب است و دارای 2 بخش مرکزی که خود دارای 3 دهستان 1-بیونیج2-بان زرده3-حومه کرند و بخش گهواره که خود دارای 2 دهستان بنام های1-قلخانی2-گوران

کارخانجات و واحد های صنعتی مهم شهرستان:

كارخانه قند اسلام آباد غرب با قدمت بیش از80 سال و با ظرفیت تولید 1500 تن

كاشي كاژه(با همکاری سازمان گسترش)

مانيزان (بهار دالاهو- تولید انواع محصولات لبنی)

خمير مايه(با همکاری سازمان گسترش)

شهد وينا(تولید انواع کنسانتره میوه و آبمیوه)

توليد لوله هاي پلي اتيلن

منطقه ويژه اقتصادي با كاربري صنايع تبديلي و داشتن معادن سنگ مرمر ، مالون ،دولوميت و دهها واحد كوچك و متوسط توليدي و صنعتي مشغول به فعاليت هستند. 

 

 اسامی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقات 

در این شهرستان بالغ بر 10000 دانشجو در مراکز ذیل مشغول به تحصیل می باشد:

دانشگاه پيام نور

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشكده فني مهندسي دانشگاه رازي

آموزشکده فني و حرفه اي

مركز آموزشی علمي كاربردي امام رضا(ع)

مركزآموزشی علمي كاربردي خضرا

مركز تحقيقاتي كشاورزي و منابع طبيعي

مركز آموزشي فني و حرفه اي

آموزشکده فنی سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی

خوانده شده 2702 آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 02:06

پنل واحد من

دستاوردها و افتخارات پارک

دستاوردها و افتخارات پارک